Ako si odrastao uz američke kasnovečernje emisije, vijest o završetku „The Late Showa“ vjerovatno će ti zvučati kao kraj jedne velike epohe. Nakon pune 33 godine postojanja, legendarna franšiza američke televizijske mreže CBS odlazi u istoriju, a posljednju emisiju vodiće Stephen Colbert.
U četvrtak uveče Colbert će se posljednji put pojaviti pred publikom kao domaćin emisije koja je obilježila generacije gledalaca i postala jedan od najuticajnijih formata američke televizije. Iako detalji oproštajne epizode nisu objavljeni, ekipa emisije mjesecima je imala vremena da pripremi završnicu dostojnu jednog od najprepoznatljivijih TV brendova.
Tokom posljednje sedmice kroz studio su prošla neka od najvećih imena američke kulture i zabave, među kojima su Michael Keaton, Jon Stewart, Julia Louis-Dreyfus, Steven Spielberg, David Byrne i Bruce Springsteen. Gledaoci su mogli da vide i neobičnu parodiju poznate pjesme „It’s Raining Men“, koja je za ovu priliku pretvorena u „It’s Raining Fish“.
Kako prenosi Klix.ba, CBS je još prošlog ljeta saopštio da se emisija gasi poslije 11 sezona sa Colbertom kao domaćinom, navodeći ekonomske razloge. Međutim, ta odluka izazvala je brojne polemike, posebno zbog činjenice da je Colbert godinama bio najgledanije lice američkog kasnovečernjeg programa.
Zbog toga su se pojavile sumnje da iza svega ne stoje samo finansije. Mnogi su ukazali na činjenicu da je Colbert tokom godina bio jedan od najglasnijih televizijskih kritičara Donald Trump, često koristeći svoju emisiju za političku satiru i komentare na račun američkog predsjednika.
Dodatne kontroverze izazvala je odluka kompanije Paramount da pristane na nagodbu vrijednu 16 miliona dolara u Trumpovoj tužbi povezanoj sa emisijom „60 Minutes“, u periodu kada je čekala odobrenje administracije za planiranu prodaju kompaniji Skydance Media. Colbert je taj potez javno opisao kao „veliki debeli mito“.
Profesor sociologije sa Temple Universityja, Dustin Kidd, smatra da se gašenje emisije ne može objasniti samo ekonomskim faktorima.
„Rekao bih da se odgovor, iskreno, nalazi u politici“, izjavio je Kidd, dodajući da je emisija godinama bila izložena snažnim političkim pritiscima, ali i pritiscima unutar same televizijske kuće.
Dok se Colbert bude opraštao od publike, konkurentske emisije „Jimmy Kimmel Live!“ i „The Tonight Show with Jimmy Fallon“ emitovaće reprizna izdanja. Na mjestu „The Late Showa“ CBS planira da emituje emisiju „Comics Unleashed“, čiji je domaćin Byron Allen. Ono što je već najavljeno jeste da će novi format uglavnom izbjegavati političke teme.
Tako se završava jedno od najdugovječnijih poglavlja američke televizije, a odlazak Stephena Colberta označava kraj emisije koja je decenijama oblikovala način na koji su milioni gledalaca pratili humor, politiku i aktuelna društvena dešavanja.