Ovogodišnji srpski predstavnici na Evroviziji 2026, bend Lavina, gostovali su na RTS-u u emisiji „Jedan dobar dan“, gdje su prvi put otvoreno govorili o detaljima sa Eurosonga koje kamere nisu uspjele da zabilježe.
Momci iz benda priznaju da im cijelo iskustvo i dalje djeluje nestvarno i da tek sada, kada gledaju snimke takmičenja, postaju svjesni da su zaista bili dio svega toga.
„Sve nam izgleda kao neki san. Kad gledamo snimke sa Eurosonga, i dalje gledamo u nevjerici i pitamo se da li se to stvarno desilo“, poručili su članovi Lavine.
Iako publika uglavnom vidi samo nekoliko minuta nastupa na sceni, bend kaže da se najveći dio posla zapravo odvija iza kulisa. Kako ističu, najlakši dio bio je upravo trenutak kada izađu pred publiku i izvedu svoju pjesmu, dok je put do same scene bio mnogo komplikovaniji nego što se moglo pretpostaviti.
Najviše izazova imali su oko usaglašavanja vizije nastupa između benda i organizatora. Članovi Lavine tvrde da njihovi zahtjevi nisu bili pretjerani, ali da je na kraju realizovan tek minimum onoga što su zamislili.
Prava drama, kako kažu, dogodila se neposredno pred prvo polufinalno veče. U jednom trenutku čak je bilo upitno da li će bend uopšte izaći na scenu.
Problem je nastao kada su predstavnici EBU-a neposredno pred nastup saopštili da niko neće ukloniti plašt koji Luka tokom koreografije baca sa sebe. Iako su članovi produkcije to uredno radili tokom proba, pred polufinale je stiglo drugačije objašnjenje.
Kao razlog navedeno je pravilo prema kojem na sceni smije da bude maksimalno šest osoba. Pošto Lavina već ima šest članova, dodatna osoba koja bi uklonila plašt predstavljala bi kršenje pravila.
Na kraju je ipak postignut kompromis i organizatori su obezbijedili osobu koja je uklonila plašt, ali prilično nespretno. Taj trenutak mogao se jasno vidjeti i u televizijskom prenosu polufinala, kada osoba utrčava na scenu i sklanja plašt, iako to nije trebalo da bude vidljivo publici. Bend ističe da je taj propust srećom ispravljen tokom finalne večeri.
Pored stresnih situacija, Lavina kaže da sa Evrovizija nosi i mnogo lijepih uspomena, posebno kada su u pitanju nova poznanstva i prijateljstva sa izvođačima iz drugih zemalja.
Ističu da zbog muzičkog pravca kojim se bave vjerovatno nikada ne bi upoznali mnoge od tih ljudi da nije bilo Eurosonga, a posebno su izdvojili delegaciju Poljske, sa kojom su ostali u odličnim odnosima.
Kada su ih pitali ko je bio njihov favorit na takmičenju, članovi benda jednoglasno su odgovorili da je to bila Litvanija i dodali da im je žao što se njihov predstavnik nije bolje plasirao.
Govoreći o pobjednici, Dari iz Bugarske, članovi Lavine kažu da su se odmah prepoznali na ljudskom nivou.
„Energije su nam odmah kliknule i rodile su se uzajamne simpatije“, zaključili su oni.