Holivudski tandem Matt Damon i Ben Affleck našao se usred ozbiljnog pravnog skandala nakon što je policija iz Miamija podnijela tužbu protiv njihove produkcijske kuće zbog filma “The Rip”.
Kako prenosi RTS, triler koji je od januara dostupan na Netflixu inspirisan je stvarnim događajima iz 2016. godine, kada je policija Miami-Dadea tokom velike racije u Miami Lakesu zaplijenila više od 24 miliona dolara povezanih s pranjem novca. Akcija je ostala upamćena kao najveća zapljena gotovine u istoriji te službe.
Problem je nastao zbog načina na koji su policajci prikazani u filmu. Oni tvrde da ih je priča predstavila kao korumpirane službenike, ljude povezane s narko-kartelima i osobe koje su nezakonito prisvajale novac.
Posebno se oglasio detektiv Jonatan Santana, koji tvrdi da je nakon premijere postao predmet ismijavanja.
„Ljudi me pitaju koliko sam novca ukrao, a mi nismo uzeli ni dolar“, rekao je Santana.
U tužbi se navodi da film donosi lažan prikaz stvarnih događaja i ljudi, zbog čega je ozbiljno narušen profesionalni ugled policajaca koji su učestvovali u akciji.
Pravni stručnjaci, podsjećaju da policajci kao javne ličnosti moraju dokazati takozvanu „stvarnu zlonamjernost“, odnosno da su autori svjesno objavili netačne informacije ili ignorisali istinu. Upravo zbog toga ovakvi slučajevi važe za jedne od najtežih procesa u američkom pravosuđu.
Cijela priča ponovo je otvorila pitanje granice između umjetničke slobode i zaštite ugleda stvarnih ljudi čiji životi postaju inspiracija za filmske projekte. U industriji koja godinama balansira između činjenica i dramatizacije, slučaj filma “The Rip” mogao bi postati jedan od najpraćenijih sudskih sporova godine.